Piątek, 2 grudnia 2016 roku
Adresy, telefony,nasze sukcesy
Information About the 10th Liceum in Cracow
Komisja Edukacji Narodowej
Podręczniki obowiązujące w roku szkolnym 2016 / 2017
Czyli jak do nas najwygodniej dojechać
Znani ludzie, którzy opuścili mury naszej szkoły
Kto uczy w X LO
Profile klas
Ważne daty w roku szkolnym
Zestawienie ważniejszych wydarzeń w obecnym roku szkolnym
Co nas czeka...
Regulamin rekrutacji. Informacje dla kandydatów
Informacja MEN o reformie edukacji
Zamówienia publiczne X LO w Krakowie
Administratorzy, redaktorzy...
 
▼ DNI INTEGRACJI SZKOŁY

22-go i 23-go września zostały zorganizowane Dni Integracji Szkoły. Czas ten był przeznaczony na wycieczki klasowe, lekcje muzealne oraz zajęcia integracyjne. Udział w tym przedsięwzięciu wzięła każda klasa. Wyjazdy oraz wyjścia zostały zorganizowane przez wychowawców klas przy pomocy wszystkich nauczycieli.

Wycieczki oraz wyjścia należały do bardzo udanych. Zajęcia integracyjne w klasach pierwszych, zarówno uczniowie jak i nauczyciele uważają za owocne i potrzebne. Spektrum wycieczek oraz wyjść było bardzo szerokie i z pewnością inspirujące na przyszłość. Warto przytoczyć tegoroczne inicjatywy i pomysły – może w przyszłym roku szkolnym przydadzą się innym klasom. Dwadzieścia klas odbyło wycieczki jedno lub dwu dniowe. Pozostałe propozycje obejmowały: spacer wokół Plant z elementami edukacji regionalnej, wyjście do Muzeum Narodowego i Muzeum Przyrodniczego w ramach lekcji muzealnych, projekcja filmu Andrzeja Wajdy ,,Wesele`` w kinie Agrafka, pokaz i prelekcja na temat wahadła Foucaulta w kościele Św. Piotra i Pawła, wizyta w Ogrodzie Doświadczeń, spacer Drogą Królewską z przewodnikiem w ramach lekcji historii, Ogród Botaniczny, Muzeum PRL-u, zajęcia na strzelnicy Pasternik z grą w paintball oraz liczne zajęcia i warsztaty integracyjne prowadzone przez panią mgr Barbarę Worgacz (psychologa szkolnego) lub nauczycieli wychowawców.

Wiele klas przygotowało foto-relacje z wycieczek. Zebrane materiały klasy pierwsze wykorzystały również do autoprezentacji, które odbyły się w dniu ślubowania uczniów klas pierwszych 13 października w auli szkoły. Wykaz wycieczek oraz relacje z pięknymi zdjęciami znajdują się w załączonym pliku.

▼ ProLog – wstęp do PRL-u

II miejsce w konkursie „ProLog – wstęp do PRL-u” zajęła drużyna „Miłość na rusztowaniu”, reprezentująca X LO. W jej składzie znalazły się uczennice z klasy 2D: Klaudia Jabłońska, Angelika Wrona, Paulina Soczewica i Marzena Boroń. W pierwszym etapie konkursu uczestnicy zmierzyli się indywidualnie z testem dotyczącym historii politycznej i społecznej oraz kultury lat 50. Druga część polegała na zaprezentowaniu dowolnej formy artystycznej opowiadającej o tej dekadzie PRL-u. Uczniowie wysłuchali również wykładu wygłoszonego przez dr. Marcina Jarząbka (UJ) oraz zwiedzili wystawy: „Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy? Komunizm(y) w Europie Środkowo – Wschodniej” i „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”.

Konkursowi patronował Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
Uczennicom serdecznie gratulujemy!

▼ WYMIANA WŁOCHY BERGAMO

Drodzy Uczniowie i Uczennice klas pierwszych!
Szanowni Rodzice!

Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów klas pierwszych chętnych do wzięcia udziału w kolejnej już wymianie z Liceo Scientifico w Bergamo(koło Mediolanu) we Włoszech.
Plan wymiany zakłada:
- nasz wyjazd do Bergamo na początku kwietnia 2017 roku
- wizytę Włochów w Krakowie na przełomie września i października 2017 roku

Program wymiany z Bergamo oferuje wiele atrakcji: zwiedzanie Mediolanu, Wenecji oraz Bergamo, zajęcia kulturalne, sportowe i językowe w Liceo Scientifico.
Skorzystajcie z niepowtarzalnej okazji goszczenia rówieśników z Włoch, a także zamieszkania u nich i poznania ich codziennego życia i zwyczajów. Zapraszamy do uczestnictwa w wymianie!
Zainteresowanych prosimy o kontakt z p. Małgorzatą Dudek lub p. Karoliną Jedynak.
Ilość miejsc ograniczona!!!

▼ Wycieczka do Wiednia

W dniach 21-22 października 2016 roku odbyła się wycieczka do Wiednia, którą zorganizowali nauczyciele języka niemieckiego, panie: Ewa Błąkała i Irena Wiślańska .W ciągu tych dwóch dni poznawaliśmy różne zakątki stolicy Austrii- m.in. odwiedziliśmy gmach Muzeum Narodowego, zobaczyliśmy Hofburg- pałac władców Austrii, katedrę św. Szczepana, pałac Schönbrunn-letnią, barokową rezydencję cesarzowej Sisi, której wnętrza mieliśmy okazję podziwiać. Wokół pałacu leży jeden z najpiękniejszych założeń parkowo - pałacowych, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Spacerowaliśmy po tym pięknym parku przy słonecznej pogodzie. Wyjechaliśmy również na Wzgórze Kahlenberg, z którego można ujrzeć panoramę miasta - To właśnie z tego miejsca król polski Jan III Sobieski dowodził bitwą o Wiedeń z Turkami. Widzieliśmy także nietypowy dom Hundertwassera, którego twórca chciał wyraźnie nawiązać do dialogu człowieka z przyrodą. Przewodnicy starali się nam w interesujący sposób przybliżyć historię tych miejsc. Przejechaliśmy także po tzw. “ringu wiedeńskim”, bulwarze w centrum Wiednia, przy którym znajdują się znane budynki.

Wróciliśmy z wycieczki pełni wrażeń, bardzo zadowoleni! A może by tak znów gdzieś się wybrać?

Dominika Jarosz

▼ Sesja historyczna

Wykład p. Gabrieli Juranek

Jaką modę wprowadziła na polski dwór Maria Ludwika Gonzaga? Dlaczego kontredans jest tańcem towarzyskim? Czemu zamożna Holenderka posiadała tylko jedną suknię wyjściową? Co Sarmaci myśleli o „pludrach i pończosznikach”? Odpowiedzi na wymienione pytania poznaliśmy podczas sesji historycznej zorganizowanej 26 października w X LO w ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego.

▼ Klasy patronackie
▼ Przekaż 1% podatku
▼ Tu jesteśmy
▼ Jubileusz
▼ Nasze podróże
▼ SAMORZAD UCZNIOWSKI
▼ SZKOLNY PSYCHOLOG
▼ Biblioteka szkolna
▼ Ostoja przyrody
▼ Biuletyn Informacji Publicznej
▼ Projekty, w których bierzemy udział
© 2003-2004 | Tomasz Wieszczek | X Liceum Ogólnokształcące im. KEN | ul. Wróblewskiego 8, Kraków